En som kunde konsten att linda kulturmän runt sitt lillfinger var Selma Lagerlöf. Men sen, väl utgiven, skrev hon så pennan glödde om kvinnors verklighet och kampen för rättvisa. Professor Ebba Witt-Brattström har utsett Selma Lagerlöf till vår största och första kulturkvinna och här berättar hon om konsten att hantera en kulturman, varför kvinnor blir kära i patriarkatets olydiga söner och hur Selma trollade fram känslor och visade oss vägen.
Någar av Selma Lagerlöfs böcker har precis getts ut i en ny fin pocketserie: Gösta Berlings saga (Ebba Witt-Brattström har skrivit förordet), Kejsarn av Portugallien, En herrgårdssägen, Jerusalem, Löwensköldska ringen, Charlotte Löwenskiöld, Anna Svärd, Mårbacka: Ett barns memoarer, Herr Arnes penningar; Lilliecronas hem: Körkarlen
Det är aldrig för sent att läsa en klassiker!
Har du inte läst Gösta Berlings saga? Vi bjuder vi på den som gratis e-bok. Skriv in dina uppgifter nedan så kommer du till nedladdningen. Du går samtidigt med i vårt inspirationsbrev.
[apsispro id=”2001980″ thankyou=”Tack! Du kan nu ladda ned din ebok här, men du får den också skickad via mail.”]